Moje cesta

Ahoj, jmenuji se Jana Souini

Chodit do školy s radostí. Každý den. Od září do června. Zdolávat každodenní překážky s jasnou myslí, klidem, vytvořit z nich nástroje k růstu a domů odcházet šťastný/á. Mít fungující vztahy se žáky i s rodiči. Čas. Mít čas na sebe, na rodinu, na své touhy. To jsem dnes já – šťastná učitelka.

K tomuto cíli ale vedla dlouhá klikatá cesta.

Věřím, že nic se nestane náhodou a nakonec nás všechno v životě nasměřuje tam, kde máme být. Třeba jako Vás, že teď čtete tyto řádky…

Šťastná učitelka?

Učitelkou jsem vlastně nikdy být nechtěla, alespoň ne vědomě. Celý život jsem ale toužila všemu rozumět, všechno si vyzkoušet, naučit se. Prošla jsem řadou povolání i škol. Tím jsem „vyrostla“ v mnoha různých oblastech, které jsou pro dnešního učitele velmi zásadní. Už nestačí jen mít vědomosti, které předávat. 

Učitel dávno není jediný zdroj informací. Dostal úplně jinou funkci. 

Velké ideály

Když jsem ještě při studiu dostala svou první příležitost učit, měla jsem velké ideály.

JÁ změním celé současné školství. 😀 

Co jsem ale nečekala, že během prvních dvou let stihnu projít fází nadšení a neuhasínající energie až po vyčerpání a troufám si říct prvního „vyhoření“. Chtěla jsem přeci všechno změnit. 

Zkušenější učitelé pak poklepávali na rameno s větou: „Tímhle si na začátku projde každý.“ Ano – než zapadnou do systému a jedou v zajetých kolejích, aby to nějak zvládli, přežili do důchodu. 

Systém dokáže spolknout kde jakou aktivní rybku plující proti proudu a já to chtěla vzdát úplně.


Odejít ze školství?

I tato otázka se mi objevovala v hlavě. Vždycky mě ale nějaká drobná událost zase přivedla zpět a já se rozhodla. 

A PŘECE TO ZMĚNÍM!

A začnu od sebe. A tak jsem se vydala na cestu vlastních pokusů a omylů a začala vědomě pracovat s učitelskými programy mysli. 

Všechny své dosavadní životní i profesní zkušenosti jsem začala aplikovat v praxi, abych si ověřila jejich funkčnost. Učitel je pro mě hrdina, který si zaslouží více péče ze všech stran, ale mnohdy se mu dostává pravý opak. A proto, že učitel je nakonec taky jen člověk, často po letech vyhasíná radost, láska k tomuto povolání i k sobě samému. 

Krok za krokem

V momentě, kdy jsem na tom byla nejhůř, jsem začala malými krůčky měnit určité stereotypy, začala jsem přistupovat ke svému učitelskému JÁ jinak a po pádech a vzestupech jsem se vypracovala až k životu, který žiji teď. 

Nás učitele spojuje velká vnitřní síla a já jsem se rozhodla jít cestou podpory s aktivními kroky, které ze ztraceného učitele vykřešou učitele šťastného, ale také ho na této cestě udrží. Poskytuji takové „lázně“ pro učitelskou duši, která potřebuje velkou péči. 

Věřím, že šťastný učitel změní nejen sebe, své žáky, ale i odraz našeho školství, který je často terčem kritiky.

Jedna změna, druhá, třetí...

… chtěla jsem napsat „a máme tu čtyři děti“, ale ne, je to jen jedno. 🙂 Tohle je zákonitost života, řekla bych. Kdykoliv změníte jednu věc, automaticky se začnou dít další změny, protože energie, kterou jste se obklopovali dřív, už je jiná. Nová. 

Změny, které jsem začala aplikovat ve svém pracovním životě, se projevily i v tom osobním a řekla bych až neuvěřitelně na všech úrovních. Částečně je to i určitá cesta k sebelásce, přijetí. Všechno se následně událo opravdu rychle. Jak kdybyste ťukli do jedné karty na konci řady a ona postupně poshazovala všechny až na začátek. 

Potkala jsem svého životního partnera, dnes už manžela a narodila se nám krásná holčička a já se stala mámou. 

Nová životní role. Tvoříme rodinu, která rozhodně není obyčejná. Spojujeme dvě kultury (marockou a českou), tři jazyky (čeština, maročtina a angličtina) a navzájem se od sebe učíme každý den.  Je to dobrodružství, o kterém jsem vždy snila.

Často si kladu otázku, jestli bych tohle všechno měla, kdybych se tenkrát rozhodla NIC nezměnit. 

Čemu se věnuji?

  • Celý můj příběh si můžete přečíst v eBooku zdarma „(ne)BUĎ (m)UČITEL“, kde najdete také 5 ZÁKLADNÍCH TIPŮ, jak pracovat se zajetými programy učitelské mysli, které promění vaše hodiny k nepoznání. 

 

  • Jsem autorkou projektu RESTART učitele, což je praktický průvodce, jak obnovit síly a chuť (nejen) do práce a mít dostatek energie po celý školní rok.
  • Píšu také motivační články nejen pro učitele, ale i rodiče, praktické tipy do praxe, pohlazení a podporu v časech, kdy ji potřebujete napříč celým školním rokem.