Cyklická učitelka = cesta k rovnováze

Všechny učitelky jsme ženy, náš život se teda točí v cyklech, jinak řečeno jsme cyklické podle naší menstruace. A i když jsou ženy, které už nemenstruují (po přechodu, či po nějakém zákroku, apod.), tedy neprožívají cyklus fyzicky, stejně se přirozeně odehrává na jejich mentální úrovni.  

 

Tlak dnešní společnosti na výkon však donutil ženy potlačit svoji přirozenost, neposlouchat své tělo a jeho projevy, protože svět se točí rychleji a musíme se otáčet s ním. Nehledě na časté srovnávání se s muži, snaha se jim vyrovnat, apod. K čemu nás to dovedlo? K vnitřní nejistotě, pocitu vyčerpání, neklidu, nervozitě, která se projevuje ve všech úrovních života – v práci, ve vztazích i ve zdraví.  

Existuje spousta knih, které se věnují cykličnosti ženy a vysvětlují jednotlivé principy. Mým cílem je v článku toto téma naťuknout a ukázat vám, jak jednotlivé cykly můžete využít ve svůj vlastní prospěch, zjednodušit si tak život, práci a dojít k vnitřní rovnováze.  

Škola - výkon

Ve škole jedeme na výkon, máme plány, které chceme dodržet, stihnout, co možná nejvíce. Deset měsíců téměř bez přestávky plníme plány – edukační, sebevzdělávací, administrativní atd. Určitě jste si na sobě všimli, že jsou dny, kdy máte pocit, že jde všechno od ruky, stihnete velký nápor úkolů, dokážete rychle přemýšlet, reagovat a jsou dny, kdy ať se snažíte překonat sebevíc, stojí výsledky za nic. Nebo třeba i všechnu práci dokončíte, ale cítíte se mizerně. Nic není náhoda, aneb je na čase poznat fázi, ve které se zrovna nacházíte. 

Tak jako příroda je cyklická prochází čtyřmi ročními obdobími, tak je to i s ženským tělem. Během jednoho měsíce stihnete projít čtyřmi fázemi, které se odráží na náladě, energii a celkovém rozpoložení. Tyto fáze se nazývají různě. My si však řekneme, jak poznat, ve které jste fázi a jak podle toho změnit svůj režim, reálně fungovat, ale přitom být v souladu se svým cyklem.  

FÁZE STAŘENY, ZIMY, MENSTRUACE

Začnu touto fází, protože od ní se to vlastně celé odvíjí. Jak se cítíte, když začínáte menstruovat? První dny jsou docela náročné, že? Zvýšená únava, bolesti (někdo mírné, někdo nesnesitelné), pocit izolace, nechce se vám s nikým mluvit, nejradši byste si zalezli do postele s knížkou nebo s filmem, daleko od práce, od lidí. Ale nemůžete, bohužel jen hrstka žen si může dovolit tyto dny opravdu nepracovat nebo úplně minimalizovat své aktivity. 

V přírodě je toto období přirovnáváno k zimě – příroda odpočívá, načerpává síly, všude je ticho a klid… 

Když v této fázi své tělo neposlechnete a jedete na plný výkon, často se to pak může odrazit na zdraví i náladě. Nebo jste veškeré volání svého těla natolik potlačili, že jedete na autopilota a vlastní tělo a ženskost už nevnímáte. Což se dřív nebo později někde projeví. Pokud nebudete odpočívat, můžete být podrážděné, uplakané, můžete se utápět v sebelítosti a cítit se nepříjemně.  

Co dělat

V práci si připravte takový program, který vás nestojí tolik energie – nechte své žáky více tvořit převzít iniciativu, využijte různá opakování, samostatné práce, různé didaktické hry, ve kterých vás tolik nepotřebují. Vyřiďte jen ty nejdůležitější každodenní úkoly a zpomalte.

Nic vám neuteče. Když dokážete hospodařit s energií podle svého cyklu, uvidíte, že tímto způsobem toho nakonec zvládnete mnohem více v ostatních fázích. Já si tuto fázi teď užívám i ve škole, jsem automatický nastavená, že všechno bude probíhat pomaleji, děti se vždy nějakým způsobem naladí na mou energii a pracují samostatně, na tyto dny mám vždy už dopředu nachystané nějaké delší tvořivé aktivity, kde jsou děti ponořeny do práce, a já jsem tam spíš jen jako pozorovatel, popř. malý poradce. Žádné testy, opravování, nové učivo. 🙂

Nezapomeňte i doma – požádejte o pomoc s vařením, úklidem nebo těchto pár dní neuklízejte, přichystejte lehkou večeři nebo si něco objednejte. Odpočívejte a rozjímejte.

V tomto období přichází v tichu vlastních myšlenek spousta ODPOVĚDÍ, na které už dlouho čekáte. Když jste ale zavaleni úkoly, nevšimnete si jich.  

FÁZE DÍVKY, JARA, POMENSTRUAČNÍ

Na jaře má příroda napilno, všechno pučí, kvete, včeličky a ostatní hmyz začínají aktivovat své síly a pouští se do práce… Už tady to vidíme, je to období plné energie. Období znovuzrození. 

Po menstruaci je přirozeně ženské tělo i mysl plná nových nápadů, elánu, často v tomto období nepotřebujete tolik spánku. Mysl je velice aktivní a velmi dobře nastavená na PLÁNOVÁNÍ 

Co dělat

V rámci práce zkuste využít tuto energii na plánování celého měsíce. Vezměte si diář a využijte své aktivní analytické myšlení a realisticky zkuste naplánovat, co všechno chcete v tomto měsíci stihnout, zažít, dokončit. Vzhledem k tomu, že v tomto období máte nejvíce energie a takové až roztěkanosti, počítejte s tím, že ne třeba úplně všechny své plány uskutečníte, ale to neznamená, že není dobré mít je na papíře a dál s nimi pracovat.

V tomto období takové vzniká spousta NOVÝCH NÁPADŮ, ať už do výuky nebo pokud i podnikáte, vaříte, tvoříte, atd.

Plánujte

Toto období je ideální plánovat i s dětmi, vtáhněte je do své energie, začínejte nové učivo, vysvětlujte. Mám vyzkoušeno, že děti vše pochopí velmi rychle. Také si v tomto období naplánujte učivo i práci na celý měsíc – co opravdu chcete zvládnout, napište si poznámky ke všem nápadům, které se vám budou v průběhu měsíce hodit (protože teď jich budete mít nejvíc a co si nenapíšete, zapomenete).

  • Otevřete si tematický plán a zkontrolujte výstupy na daný měsíc a z toho vycházejte.
  • Naplánujte exkurze, projektové dny a další aktivity.
  • Sepište si, co máte dokončit v rámci administrativy.

Všechny tyto činnosti vám půjdou od ruky a dají vám takový příjemný pocit, že máte vše pod kontrolou.

FÁZE MATKY, LÉTA, OVULACE

Zkuste zavzpomínat na pocity z léta, všechno plodí, zraje, teplý voňavý vzduch naplňuje přírodu, která je v tomto období na vrcholu. Stejně tak je to i s ženským tělem, zhruba v polovině měsíčního cyklu začíná období ovulace, kdy jsme i my ženy na vrcholu své energie a plodnosti. Někdy se toto období přirovnává k období matky v životě ženy.  

Co dělat

To, co jste si naplánovali v předchozí fázi už nyní s klidem a rozvahou plníte, vybíráte to podstatné, jste trpělivé, klidné, pečující, naslouchající, myslíte na druhé. Snadno zvládáte každodenní povinnosti bez pocitu úzkosti, máte dostatek energie na vše důležité. V tomto období máte rádi společnost, proto je vhodné si na toto období naplánovat všechny návštěvy, srazy s kamarádkami, atd. Na toto období je také vhodné pořádat oslavy, protože díky této pečující energii vám nebude vadit starat se o hosty, naopak si to užijete, vaření, pečení, péče o blízké. 🙂 

Pokud naopak ale cítíte nepříjemné pocity, jste nervózní, roztěkaní, potlačujete vztek apod., je možné, že jste samy v sobě nepřijaly roli matky, která se pojí se zodpovědností nebo naopak nemáte vyřešený vztah se svou vlastní matkou. Ať tak či tak, zkuste se na tyto vztahy podívat a v této fázi se zaměřte na to, v čem cítíte spor.  

Ve škole

V tomto období jste u dětí zpravidla nejoblíbenější, všimněte si, že tato období, kdy vás děti mají nejradši, se pravidelně opakují, je to právě v období “matky”, kdy máte nejvíce trpělivosti, nekřičíte na ně, stokrát jim vysvětlíte, co mají dělat, aniž byste se rozčilovaly, máte tendence o ně víc pečovat a přirozeně děti (i dospělí) milují, když se o ně někdo s láskou stará.  

Ve fázi matky je vhodné realizovat větší projekty, protože na ně jednoduše “uzrál” čas a vy je zvládnete. Takže můžete zapojit projektové dny, v těchto dnech je skvělé také vysvětlování nového učiva, protože díky této fázi a vaší trpělivosti a pochopení máte největší šanci, že žáci učivo pochopí snadněji.

Pozitivní atmosféra fáze matky pomáhá řešit různé vztahové problémy, budovat pozitivní klima třídy, doporučuji tedy v těchto dnech svolávat nějaké komunitní kruhy, třídnické hodiny nebo chvilky.

Vyřešte vše, co potřebuje vaše sociální zapojení – rozhovor s kolegou, vedením školy, poradnou, atd. V ostatních fázích už to nemusí mít tak hladký a přirozený průběh.  

FÁZE VĚDMY, PODZIMU, OBDOBÍ PŘED MENSTRUACÍ

V přírodě je podzim obdobím pestrosti, barevnosti, sklizně, později pak přípravou přírody na zimní období. Všechno se zpomaluje, připravuje na období klidu a odpočinku.  

V ženském cyklu je toto období velmi intenzivní, jedná se o období před menstruací, které je často spojováno s premenstruačním syndromem (PMS), kdy je žena díky hladině hormonů ve fyzické i psychické nepohodě. Je možné tyto stavy tlumit léky na bolest, ale potlačujete tak jen řeč duše, která touží po pozornosti.  

Co dělat

Toto období je totiž obdobím TVOŘIVOSTI – tak jako v přírodě, která tvoří barevný jedinečný podzim, tak i my ženy jsme v tomto období připraveny na ponoření se do sebe a tvoření, kreativitu, ale i dokončování záležitostí. Už nemáme chuť na tlachání s okolím, pečování o druhé, ale nastal čas pro péči o sebe. Pokud toto období ignorujeme a jedeme pořád stejným tempem, PMS se může zhoršovat, tělo jednoduše říká DOST.  

Všechno hodnotíme pod drobnohledem, proto jsme v tomto období více kritické a výbušnější, jednoduše, když už posté zvedáte špinavé ponožky vedle koše na prádlo nebo vstoupíte do věčně neuklizeného dětského pokoje, nase*e vás to. 🙂 Teď už nesklopíte oči a neuděláte to po 101, ale jasně stanovíte hranice. Pokud ale tyto svoje hranice nenastavíte, zase to může mít vliv na různé fyzické problémy v rámci PMS.  

Důležité je, přijmout SAMU SEBE i s výkyvy nálad, necítit se provinile, máte právo být naštvaná, smutná, unavená, když si tuto možnost připustíte, hormony se zklidní. Protože v období vědmy vaše tělo i duše volá o maximální pozornost. A o tom právě ta vědma je – vědmu si představíme jakou nějakou moudrou, klidnou, vědomou a vyrovnanou ženu, která už má mnoho zkušeností, dokáže vše dobře posoudit, pozoruje, naslouchá, soustředí se na sebe. Ona totiž už VÍ.  

Nebojte se otevřeně promluvit o svých pocitech doma, projevte emoce, požádejte okolí o trpělivost, doma o pomoc, protože je to přirozená součást vás. Někdo toto období nazývá také období čarodějky – která je taky tvořivá, vyrábí lektvary, které pomáhají nebo ubližují, může být hodná, ale také zákeřná a proto pozor na vaše pocity, buďte upřímní, toto období pomine. Využijte ho k uzavírání věcí, úklidu, vyřazování nepotřebného, rozjímání, poslouchání sebe samé a k tvoření.

"Tvořte barvami svého podzimu svůj vlastní život, ať je vám v něm dobře. Věci berte z nadhledu."

Ve škole

Jak už jsem psala výše, jednou z nejdůležitějších věcí je nastavit si vlastní hranice, přiznat, že pár dní budete trochu přecitlivělí, nevrlý apod., budete příjemně překvapeni, jak na to děti umí reagovat a přizpůsobit se a když ne, přece jste je varovali. 🙂  

Toto období je vhodné na:

  • opakování a uzavírání učiva
  • ukončování projektů nebo jejich zhodnocení
  • dělejte tvořivé činnosti, nalaďte na tvořivost děti a užijte si tuto flow.

Je dost možné, že vám v tomto období bude vadit vše, to že někdo šoupe židlí, moc často smrká atd., udělejte si ve třídě nějakou připomínku toho, že jste ve fázi vědmy a že jste jen přehnaně kritičtí, rozdýchejte situaci a teprve pak reagujte. Mějte na očích nějaký obrázek, citát, kamínek, cokoliv, co vám pomůže se ukotvit. 

V této fázi doporučuji neopravovat testy a ani nezkoušet – zbytečně byste byly příliš přísné a našly chyby, které byste v jiných fázích přehlídly nebo nebraly tak vážně. Je to zbytečná tyranie pro obě strany. Využijte toto období ke kreativním činnostem a vnitřnímu naplnění, oceníte to vy i vaše tělo. A vaší žáci taky.  

Jděte do akce

Závěrem bych vás chtěla povzbudit k AKCI – zkoumejte svůj cyklus, své pocity, nálady, energii, můžete si to zapisovat do nějakého deníku. Já mám například deník od Ester Davidové Já. Žena. A ten je opravdu moc pěkně zpracovaný. Najdete v něm základní údaje o cyklech a praktické vedení, návodné otázky, informace o úplňcích a novoluní a také krásné omalovánky k relaxaci.

Jinak je knížek o Cykličnosti celá spousta, pořádají se i různé kurzy, takže záleží na vás, jakou cestou se vaše zkoumání bude ubírat. Já mám třeba i cyklický náramek, kde si posouvám kuličky a tak vím, v které jsem fázi a připomíná mi to návrat k sobě.  

Přeji vám, ať najdete lehkost v učení, práci, ale i v osobním životě díky vaší cykličnosti a budete taky “Cyklická učitelka”.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *