Učitel jako SUPERHERO

Každý má rád superhrdiny. Batman, Superman, Thor, Spiderman.. Zrovna si nemůžu vybavit žádnou ženu kromě Xeny :D, ale určitě jich je více.

Superhrdinové mají nějakou super schopnost, někdy i několik, jsou to „klaďáci“ a svými schopnostmi bojují proti „záporákům“, aby nakonec dobro zvítězilo.

Superhrdiny milují děti, puberťáci i dospělí. Superhrdina zastává několik životních rolí. A co má superhrdina společného s učitelem? Mnoho.

Učitelovy SUPERSCHOPNOSTI

Učitel nemá jen jednu superschopnost. Má jich hned několik! Je to superhero s velkým S. Některé z jeho superschopností vám teď představím. 

Vidí do budoucnosti

Jak? Dokáže vyhodnotit situaci, předvídat a reagovat dřív, než se stane nějaký karambol. Díky tomu zvládne ukočírovat tolik dětí/studentů ve třídě.

Superpaměť

Učitel si dokáže zapamatovat stovky jmen a tváří. Objem dat, který mozek učitele denně zpracovává, pečlivě ukládá a vytahuje, když je potřeba. Nikdy nepodceňujte učitelovu paměť!

Změna identity

Jeho osobnost je totiž tvořena řadou specializací. Zvládá přepínat ze svých rolí někdy i z vteřiny na vteřinu.

Některé z jeho mnoha „osobností“:

Ø  IT specialista

Ø  Psycholog

Ø  Administrativní pracovník

Ø  Školitel

Ø  Vychovatel

Ø  Vzdělávatel

Ø  Poskytovatel první pomoci

Ø  Kamarád

Ø  Rodič

Ø  Organizátor

Ø  Plánovač

Ø  Výtvarník

Ø  Hudebník

Ø  Pozorovatel

Ø  Hodnotitel

Ø  Specialista na vztahy

Ø  Vyjednávač

Ø  Policista (při vyšetřování ztracených věcí, úrazů, apod.)

Ø  Bavič

Ø  Analytik

Strážce

Učitel každodenně opatruje a kultivuje křehký poklad – touhu po vědění. Tato schopnost je naprosto nenahraditelná!

Často slýchávám, že učitelé mají nízké sebevědomí. Někteří by i uvažovali o změně povolání, ale říkají si: „Co bych ale dělal/a? Umím JEN učit.“

Pokud jeden člověk zvládá a dokáže to, co ve své práci učitel, je to SUPERHRDINA! Takový člověk může dělat JAKÉKOLIV JINÉ povolání, protože je to univerzální osobnost, která je žádaná ve všech odvětvích. (Tímto vás, milí kolegové, nevyháním ze školství 🙂, jen jsem chtěla poukázat na to, že vaše kvality jsou nevyčíslitelné.)

Kdo je "záporák"?

Tak už jsme si ujasnili, kdo je tady „klaďák“, to je očividné, kdo je ale ve školství „záporák“? Je jen jeden nebo je jich více? Někdy se jejich množství může lišit, především pak podle toho, jak moc si učitel uvědomuje své superschopnosti a také jak je umí nebo neumí použít. Tipy, které by vám mohly s využitím svých superschopností pomoci, jsem sepsala v eBooku zdarma neBUĎ mUČITEL.

 

Proti komu/čemu často učitel musí stát?

  • veřejnost (obraz našeho školství není vůbec ideální včetně názorů na učitele a jejich práci)
  • rodiče (na toto téma chystám další článek, jak mít skvělé vztahy s rodiči)
  • technologie (přítel nebo nepřítel?)
  • apatie, nechuť, nezájem žáků/studentů
  • vlastní vnitřní záporáci učitele (každý nějaké máme)
  • a určitě si další můžete dosadit i sami, podle vlastních zkušeností…

Když nad všemi „záporáky“ učitel zvítězí? Já doufám, že až se tak stane, uvidí VŠICHNI učitele jako SUPERHRDINY, kterými bezpochyby jsou a stanou se z nich oblíbené postavy společnosti.

Na této cestě jim ale každý může být nápomocný a to bych si moc přála. Aby učitelé našli podporu nejen mezi sebou a aby těch „záporáků“ bylo co nejméně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *